Original: $6.54
-65%$6.54
$2.29The Story
MEXICAN SHELL FLOWER
Bring a flamboyant summer display to any garden or container with this mixed‑pack of the exotic “Tiger Flower” bulbs, Tigridia pavonia. These striking plants unleash bold, tiger‑marked blooms in red, yellow, orange, white and pink—each flower typically lasting only a day, but with multiple blooms unfolding in succession for several weeks. Perfect for borders, patio pots or rock gardens, they bring a tropical flair and eye‑catching colour into your summer garden.
- 10 Pack
- A spectacular selection of varieties, ideal for the full-sun summer garden.
- Mexican Shell Flower – unique speckled blooms
- Not winter hardy - Dig-up in the fall and store in a frost-free area
| Colour | Multicoloured |
| Hardiness Zone | 8 |
| Height | 20" |
| Sun Requirements | Full to part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | March - May |
| Bloom Timing | July - September |
| Plant Depth | 3" |
| Spacing | 8" |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
MEXICAN SHELL FLOWER
Bring a flamboyant summer display to any garden or container with this mixed‑pack of the exotic “Tiger Flower” bulbs, Tigridia pavonia. These striking plants unleash bold, tiger‑marked blooms in red, yellow, orange, white and pink—each flower typically lasting only a day, but with multiple blooms unfolding in succession for several weeks. Perfect for borders, patio pots or rock gardens, they bring a tropical flair and eye‑catching colour into your summer garden.
- 10 Pack
- A spectacular selection of varieties, ideal for the full-sun summer garden.
- Mexican Shell Flower – unique speckled blooms
- Not winter hardy - Dig-up in the fall and store in a frost-free area
| Colour | Multicoloured |
| Hardiness Zone | 8 |
| Height | 20" |
| Sun Requirements | Full to part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | March - May |
| Bloom Timing | July - September |
| Plant Depth | 3" |
| Spacing | 8" |
























