✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
$1.78
Original: $5.09
-65%Chinese Lantern Plant, 1 Pack—
$5.09
$1.78The Story
- 1 Bare Root
- Orange-red papery lanterns
- Late-season decorative interest
- Deer-resistant, hardy, and long-lasting
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Creamy-white flowers; vibrant orange-red papery calyces |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | 24–30 in (60–75 cm) tall |
| Plant Width | 24–36 in (60–90 cm) spread |
| Sun Requirements | Full sun to partial shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | March |
| Bloom Timing | May - July |
| Plant Depth | Crown at soil level (standard practice) |
| Plant Spacing | 36 in (90 cm) apart |
Description
- 1 Bare Root
- Orange-red papery lanterns
- Late-season decorative interest
- Deer-resistant, hardy, and long-lasting
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Creamy-white flowers; vibrant orange-red papery calyces |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | 24–30 in (60–75 cm) tall |
| Plant Width | 24–36 in (60–90 cm) spread |
| Sun Requirements | Full sun to partial shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | March |
| Bloom Timing | May - July |
| Plant Depth | Crown at soil level (standard practice) |
| Plant Spacing | 36 in (90 cm) apart |
























