The Story
- 1 - 2.5"Plug
- White blooms with magenta eye
- Fragrant & pollinator‑attracting
- Compact & mildew-resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Snow-white flowers with a magenta‑pink eye |
| Hardiness Zone | 3 - 8 |
| Plant Height | 15–18 in (37–45 cm) |
| Plant Width | ~18 in (45 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to very light shade |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | Spring planting (bare root or potted) |
| Bloom Timing | July - September |
| Plant Depth | Crown at soil level (standard) |
| Plant Spacing | ~18 in (45 cm) apart |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
- 1 - 2.5"Plug
- White blooms with magenta eye
- Fragrant & pollinator‑attracting
- Compact & mildew-resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Snow-white flowers with a magenta‑pink eye |
| Hardiness Zone | 3 - 8 |
| Plant Height | 15–18 in (37–45 cm) |
| Plant Width | ~18 in (45 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to very light shade |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | Spring planting (bare root or potted) |
| Bloom Timing | July - September |
| Plant Depth | Crown at soil level (standard) |
| Plant Spacing | ~18 in (45 cm) apart |
























