✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
$3.63
Phlox - Starfire, 1 Pack—
$3.63
The Story
- 1 Bare Root
- Cherry-red blooms
- Fragrant & pollinator‑attracting
- Burgundy-bronze foliage
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Cherry-red flowers; burgundy-bronze foliage |
| Hardiness Zone | 3 - 8 |
| Plant Height | 24–36 in (60–90 cm) |
| Plant Width | 18–24 in (45–60 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to partial shade |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | March - May |
| Bloom Timing | July - September |
| Plant Depth | Plant crown at soil level |
| Plant Spacing | ~24 in (60 cm) |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
- 1 Bare Root
- Cherry-red blooms
- Fragrant & pollinator‑attracting
- Burgundy-bronze foliage
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Cherry-red flowers; burgundy-bronze foliage |
| Hardiness Zone | 3 - 8 |
| Plant Height | 24–36 in (60–90 cm) |
| Plant Width | 18–24 in (45–60 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to partial shade |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | March - May |
| Bloom Timing | July - September |
| Plant Depth | Plant crown at soil level |
| Plant Spacing | ~24 in (60 cm) |
























