✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
$6.54
Phlox - Purple Flame, 1 Pack—
$6.54
The Story
- 1 - 2.5"Plug
- Deep purple blossoms
- Fragrant & pollinator‑attracting
- Compact & mildew-resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Rich purple with a slightly darker eye |
| Hardiness Zone | 3 - 8 |
| Plant Height | 12–18 in (30–45 cm) |
| Plant Width | 15–18 in (38–45 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to very light shade |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | March - May |
| Bloom Timing | July - September |
| Plant Depth | Place crown at soil level |
| Plant Spacing | 15–18 in (38–45 cm) apart |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
- 1 - 2.5"Plug
- Deep purple blossoms
- Fragrant & pollinator‑attracting
- Compact & mildew-resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Rich purple with a slightly darker eye |
| Hardiness Zone | 3 - 8 |
| Plant Height | 12–18 in (30–45 cm) |
| Plant Width | 15–18 in (38–45 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to very light shade |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | March - May |
| Bloom Timing | July - September |
| Plant Depth | Place crown at soil level |
| Plant Spacing | 15–18 in (38–45 cm) apart |
























