✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
$2.29
Original: $6.54
-65%Phlox - Pink Flame, 1 Pack—
$6.54
$2.29The Story
- 1 - 2.5"Plug
- Vibrant pink blooms with darker eye
- Fragrant & pollinator‑attracting
- Naturally dwarf, mildew-resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Bright pink flowers with a darker pink eye |
| Hardiness Zone | 3 - 8 |
| Plant Height | 12–18 in (~30–45 cm) |
| Plant Width | 12–18 in (~30–45 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to partial shade |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | March - May |
| Bloom Timing | July - September |
| Plant Depth | Set crown just at soil level |
| Plant Spacing | 12–18 in (30–45 cm) apart |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
- 1 - 2.5"Plug
- Vibrant pink blooms with darker eye
- Fragrant & pollinator‑attracting
- Naturally dwarf, mildew-resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Bright pink flowers with a darker pink eye |
| Hardiness Zone | 3 - 8 |
| Plant Height | 12–18 in (~30–45 cm) |
| Plant Width | 12–18 in (~30–45 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to partial shade |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | March - May |
| Bloom Timing | July - September |
| Plant Depth | Set crown just at soil level |
| Plant Spacing | 12–18 in (30–45 cm) apart |
























