✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
$5.09
Phlox - Orchid Yellow, 1 Pack—
$5.09
The Story
- 1 Bare Root
- Unique colour contrast; fragrant blooms
- Pollinator‑friendly
- Attracts butterflies, bees, and hummingbirds
- Cut flower classic
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Hot pink with chartreuse‑green/yellow edges |
| Hardiness Zone | 3 - 8 |
| Plant Height | ~70 cm (30 in) |
| Plant Width | ~50 cm (20 in) |
| Sun Requirements | Full sun to partial shade |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | March - may |
| Bloom Timing | July - September |
| Plant Depth | Top of plant just below soil surface |
| Plant Spacing | 45–60 cm (18–24 in) apart |
Description
- 1 Bare Root
- Unique colour contrast; fragrant blooms
- Pollinator‑friendly
- Attracts butterflies, bees, and hummingbirds
- Cut flower classic
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Hot pink with chartreuse‑green/yellow edges |
| Hardiness Zone | 3 - 8 |
| Plant Height | ~70 cm (30 in) |
| Plant Width | ~50 cm (20 in) |
| Sun Requirements | Full sun to partial shade |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | March - may |
| Bloom Timing | July - September |
| Plant Depth | Top of plant just below soil surface |
| Plant Spacing | 45–60 cm (18–24 in) apart |
























