✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
$2.04
Original: $5.82
-65%Phlox - Emerald Pink, 1 Pack—
$5.82
$2.04The Story
- 1 - 2.5"Plug
- Hot-pink blooms
- Evergreen groundcover
- Deer and drought resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Hot‑pink, star-shaped flowers |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | 4–6 in (10–15 cm) |
| Plant Width | 12–24 in (30–60 cm) |
| Sun Requirements | Full sun (tolerates dappled shade) |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Spring or early fall |
| Bloom Timing | April - May |
| Plant Depth | Plant level with soil surface |
| Plant Spacing | ~18 in (45 cm) apart |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
- 1 - 2.5"Plug
- Hot-pink blooms
- Evergreen groundcover
- Deer and drought resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Hot‑pink, star-shaped flowers |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | 4–6 in (10–15 cm) |
| Plant Width | 12–24 in (30–60 cm) |
| Sun Requirements | Full sun (tolerates dappled shade) |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Spring or early fall |
| Bloom Timing | April - May |
| Plant Depth | Plant level with soil surface |
| Plant Spacing | ~18 in (45 cm) apart |
























