✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
$8.73
Switch Grass - Northwind, 1 Pack—
$8.73
The Story
- 1 - 2.5" Plug
- Steel-blue upright foliage
- Pink-green airy summer panicles
- Late-season tan seed heads & fall colour
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Steel-blue to olive-green foliage; golden-yellow fall tone |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | ~120–150 cm (4–5 ft); up to ~180 cm (6 ft) in bloom |
| Plant Width | ~75–90 cm (2–3 ft) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes (generally resistant) |
| Plant Timing | Warm-season perennial; emerges in late spring |
| Bloom Timing | August - September |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | ~75–90 cm (30–36 in) apart |
Description
- 1 - 2.5" Plug
- Steel-blue upright foliage
- Pink-green airy summer panicles
- Late-season tan seed heads & fall colour
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Steel-blue to olive-green foliage; golden-yellow fall tone |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | ~120–150 cm (4–5 ft); up to ~180 cm (6 ft) in bloom |
| Plant Width | ~75–90 cm (2–3 ft) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes (generally resistant) |
| Plant Timing | Warm-season perennial; emerges in late spring |
| Bloom Timing | August - September |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | ~75–90 cm (30–36 in) apart |
























