The Story
- 1 - 2.5" Plug
- Deep violet-blue flower spikes
- Sweet evergreen gray foliage
- Deer & rabbit resistant; pollinator-friendly
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Violet‑blue blooms; silvery-gray foliage |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | ~45–60 cm (18–24 in) including blooms |
| Plant Width | ~45–60 cm (18–24 in) |
| Sun Requirements | Full sun (6+ hours) with good air circulation |
| Fragrant | Yes (sweet, intense lavender scent) |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Plant in spring or fall |
| Bloom Timing | June - September |
| Plant Depth | Crown level in well-drained soil |
| Plant Spacing | ~45–60 cm (18–24 in) between plants |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
- 1 - 2.5" Plug
- Deep violet-blue flower spikes
- Sweet evergreen gray foliage
- Deer & rabbit resistant; pollinator-friendly
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Violet‑blue blooms; silvery-gray foliage |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | ~45–60 cm (18–24 in) including blooms |
| Plant Width | ~45–60 cm (18–24 in) |
| Sun Requirements | Full sun (6+ hours) with good air circulation |
| Fragrant | Yes (sweet, intense lavender scent) |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Plant in spring or fall |
| Bloom Timing | June - September |
| Plant Depth | Crown level in well-drained soil |
| Plant Spacing | ~45–60 cm (18–24 in) between plants |
























