Original: $16.01
-65%$16.01
$5.60The Story
ISSAI
A standout self‑fertile hardy kiwi vine, ‘Issai’ sets fruit without needing a separate male plant—making it ideal for smaller gardens or patio trellises. It produces smooth‑skinned, grape‑sized green kiwi berries in late summer to early fall that are sweeter than typical fuzzy kiwifruit. With a compact growth habit compared to other kiwi vines and exceptional cold‑hardiness, it thrives in Canadian conditions including British Columbia.
- 1 Pot
- A self-pollinating prolific producer of sweet fruit that is 1.5" long and hairless
- Harvest in late September
- Will be even more productive with another plant nearby
- 1 Year Old Plant
| Colour | Green |
| Hardiness Zone | 4 |
| Height | 160" (20 ft) |
| Sun Requirements | Full Sun |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | March - April |
| Harvest | Late September |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Spacing | 39" |
| Other | Self Pollinating. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
ISSAI
A standout self‑fertile hardy kiwi vine, ‘Issai’ sets fruit without needing a separate male plant—making it ideal for smaller gardens or patio trellises. It produces smooth‑skinned, grape‑sized green kiwi berries in late summer to early fall that are sweeter than typical fuzzy kiwifruit. With a compact growth habit compared to other kiwi vines and exceptional cold‑hardiness, it thrives in Canadian conditions including British Columbia.
- 1 Pot
- A self-pollinating prolific producer of sweet fruit that is 1.5" long and hairless
- Harvest in late September
- Will be even more productive with another plant nearby
- 1 Year Old Plant
| Colour | Green |
| Hardiness Zone | 4 |
| Height | 160" (20 ft) |
| Sun Requirements | Full Sun |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | March - April |
| Harvest | Late September |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Spacing | 39" |
| Other | Self Pollinating. |
























