✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
$4.07
Original: $11.64
-65%Iris germanica - Victoria Falls, 1 Pack—
$11.64
$4.07The Story
- 1 - 2.5" Plug
- Light blue with white beard
- Reblooming potential
- Deer & rabbit resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Light blue standards and falls; white throat and beard |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~102 cm (40 in) |
| Plant Width | ~45–60 cm (18–24 in) |
| Sun Requirements | Full sun to partial shade |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | Yes (also rabbit resistant) |
| Plant Timing | Plant in fall or spring |
| Bloom Timing | May - June |
| Plant Depth | Rhizome planted so top is slightly exposed |
| Plant Spacing | 30–45 cm (12–18 in) for airflow and ample root space |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
- 1 - 2.5" Plug
- Light blue with white beard
- Reblooming potential
- Deer & rabbit resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Light blue standards and falls; white throat and beard |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~102 cm (40 in) |
| Plant Width | ~45–60 cm (18–24 in) |
| Sun Requirements | Full sun to partial shade |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | Yes (also rabbit resistant) |
| Plant Timing | Plant in fall or spring |
| Bloom Timing | May - June |
| Plant Depth | Rhizome planted so top is slightly exposed |
| Plant Spacing | 30–45 cm (12–18 in) for airflow and ample root space |
























