✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
$2.04
Original: $5.82
-65%Iris versicolor, 1 Pack—
$5.82
$2.04The Story
- 1 Bare Root
- Violet-blue blooms with white & yellow signals
- Tolerates standing water and wet soil
- Deer resistant & pollinator-friendly
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Violet-blue flowers with white and yellow markings |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | 60–90 cm (24–36 in) |
| Plant Width | 60–90 cm (24–36 in) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Perennial; plant rhizomes in spring |
| Bloom Timing | May - July |
| Plant Depth | Shallow water (up to ~10 cm) or moist soil |
| Plant Spacing | ~45–60 cm (18–24 in) |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
- 1 Bare Root
- Violet-blue blooms with white & yellow signals
- Tolerates standing water and wet soil
- Deer resistant & pollinator-friendly
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Violet-blue flowers with white and yellow markings |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | 60–90 cm (24–36 in) |
| Plant Width | 60–90 cm (24–36 in) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Perennial; plant rhizomes in spring |
| Bloom Timing | May - July |
| Plant Depth | Shallow water (up to ~10 cm) or moist soil |
| Plant Spacing | ~45–60 cm (18–24 in) |
























