✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
$4.07
Original: $11.64
-65%Iris germanica - Skyfire, 1 Pack—
$11.64
$4.07The Story
- 1 - 2.5" Plug
- Vibrant orange-tangerine blooms
- Softly fragrant
- Deer & rabbit resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Fiery orange‑amber blooms with tangerine beard |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~85–90 cm (33–36 in) |
| Plant Width | ~35–45 cm (14–18 in) |
| Sun Requirements | Full sun to partial shade |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | Yes (also rabbit resistant) |
| Plant Timing | Plant in spring or fall depending on region |
| Bloom Timing | May - October |
| Plant Depth | Rhizome at or just below soil level |
| Plant Spacing | 30–60 cm (12–24 in) |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
- 1 - 2.5" Plug
- Vibrant orange-tangerine blooms
- Softly fragrant
- Deer & rabbit resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Fiery orange‑amber blooms with tangerine beard |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~85–90 cm (33–36 in) |
| Plant Width | ~35–45 cm (14–18 in) |
| Sun Requirements | Full sun to partial shade |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | Yes (also rabbit resistant) |
| Plant Timing | Plant in spring or fall depending on region |
| Bloom Timing | May - October |
| Plant Depth | Rhizome at or just below soil level |
| Plant Spacing | 30–60 cm (12–24 in) |
























