✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
$10.91
Iris pumila - Pink, 1 Pack—
$10.91
The Story
- 1 - 2.5" Plug
- Soft pink blooms
- Compact dwarf habit
- Deer & rabbit resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Pink |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | ~20–30 cm (8–12 in) |
| Plant Width | ~20–30 cm (8–12 in) |
| Sun Requirements | Full sun to light shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Plant mid‑summer to early fall (or spring northward) |
| Bloom Timing | May - July |
| Plant Depth | Rhizome at soil level |
| Plant Spacing | 20–30 cm (8–12 in) |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
- 1 - 2.5" Plug
- Soft pink blooms
- Compact dwarf habit
- Deer & rabbit resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Pink |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | ~20–30 cm (8–12 in) |
| Plant Width | ~20–30 cm (8–12 in) |
| Sun Requirements | Full sun to light shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Plant mid‑summer to early fall (or spring northward) |
| Bloom Timing | May - July |
| Plant Depth | Rhizome at soil level |
| Plant Spacing | 20–30 cm (8–12 in) |
























