✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
$4.07
Original: $11.64
-65%Iris germanica - Immortality, 1 Pack—
$11.64
$4.07The Story
- 1 - 2.5" Plug
- Pure white fragrant blooms
- Reblooming in fall
- Deer & rabbit resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Pure white petals with lemon‑yellow beard |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~29–30″ (72–76 cm) |
| Plant Width | ~12–24″ (30–60 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | Yes (also rabbit resistant) |
| Plant Timing | Plant in late summer to early fall (or spring) |
| Bloom Timing | May - October |
| Plant Depth | Rhizome partially buried, top exposed |
| Plant Spacing | 30–60 cm (12–24″) |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
- 1 - 2.5" Plug
- Pure white fragrant blooms
- Reblooming in fall
- Deer & rabbit resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Pure white petals with lemon‑yellow beard |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~29–30″ (72–76 cm) |
| Plant Width | ~12–24″ (30–60 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | Yes (also rabbit resistant) |
| Plant Timing | Plant in late summer to early fall (or spring) |
| Bloom Timing | May - October |
| Plant Depth | Rhizome partially buried, top exposed |
| Plant Spacing | 30–60 cm (12–24″) |
























