✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
$4.07
Original: $11.64
-65%Iris germanica - Discovered Treasure, 1 Pack—
$11.64
$4.07The Story
- 1 - 2.5" Plug
- Buff-pink and violet blooms
- Sweet fragrance, reblooming potential
- Deer & rabbit resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Buff‑pink standards, orchid‑violet falls |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~95 cm (38″) |
| Plant Width | ~30–60 cm (12–24″) |
| Sun Requirements | Full sun to partial shade |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | Yes (also rabbit resistant) |
| Plant Timing | Plant July–September (or spring tubers) |
| Bloom Timing | May - June |
| Plant Depth | Rhizome at or just below soil level |
| Plant Spacing | 30–60 cm (12–24″) |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
- 1 - 2.5" Plug
- Buff-pink and violet blooms
- Sweet fragrance, reblooming potential
- Deer & rabbit resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Buff‑pink standards, orchid‑violet falls |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~95 cm (38″) |
| Plant Width | ~30–60 cm (12–24″) |
| Sun Requirements | Full sun to partial shade |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | Yes (also rabbit resistant) |
| Plant Timing | Plant July–September (or spring tubers) |
| Bloom Timing | May - June |
| Plant Depth | Rhizome at or just below soil level |
| Plant Spacing | 30–60 cm (12–24″) |
























