✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
$4.07
Original: $11.64
-65%Iris germanica - Cajun Rhythm, 1 Pack—
$11.64
$4.07The Story
- 1 - 2.5" Plug
- Orange-apricot blooms
- Reblooming potential
- Deer resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Orange‑apricot with white‑edged falls |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~90 cm (36 in) |
| Plant Width | ~30–60 cm (~12–24 in) |
| Sun Requirements | Full sun to light partial shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Plant mid–late summer |
| Bloom Timing | May - June; possible rebloom |
| Plant Depth | Rhizome planted ~2 cm (1 in) deep |
| Plant Spacing | 30–45 cm (12–18 in) |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
- 1 - 2.5" Plug
- Orange-apricot blooms
- Reblooming potential
- Deer resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Orange‑apricot with white‑edged falls |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~90 cm (36 in) |
| Plant Width | ~30–60 cm (~12–24 in) |
| Sun Requirements | Full sun to light partial shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Plant mid–late summer |
| Bloom Timing | May - June; possible rebloom |
| Plant Depth | Rhizome planted ~2 cm (1 in) deep |
| Plant Spacing | 30–45 cm (12–18 in) |
























