✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
$3.31
Original: $9.46
-65%Hosta - Rootin Tootin, 1 Pack—
$9.46
$3.31The Story
- 1 - 2.5" Plug
- Creamy‑white center with speckling
- Lavender blooms mid‑summer
- Thick, corrugated, slug‑resistant foliage
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Cream‑white center with green speckling and wide dark green margins |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | 14–16 in (35–40 cm) mound; flower scapes ~20 in (50 cm) |
| Plant Width | 20–26 in (50–60 cm) |
| Sun Requirements | Bright shade to partial shade; tolerates 1–2 hours of morning sun |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No (slug resistant) |
| Plant Timing | Spring planting recommended; divides well for vigor |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Plant crown at soil level |
| Plant Spacing | ~24 in (60 cm) apart to allow full spread |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
- 1 - 2.5" Plug
- Creamy‑white center with speckling
- Lavender blooms mid‑summer
- Thick, corrugated, slug‑resistant foliage
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Cream‑white center with green speckling and wide dark green margins |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | 14–16 in (35–40 cm) mound; flower scapes ~20 in (50 cm) |
| Plant Width | 20–26 in (50–60 cm) |
| Sun Requirements | Bright shade to partial shade; tolerates 1–2 hours of morning sun |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No (slug resistant) |
| Plant Timing | Spring planting recommended; divides well for vigor |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Plant crown at soil level |
| Plant Spacing | ~24 in (60 cm) apart to allow full spread |
























