✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
$4.33
Original: $12.37
-65%Hosta - Maui Buttercups, 1 Pack—
$12.37
$4.33The Story
- 1 - 2.5" Plug
- Bright golden, cupped, corrugated foliage
- Compact mound (≈10″ H × 14″ W)
- Midsummer white-lavender blooms
| Specifications | Details |
|---|---|
| Foliage Colour | Bright golden yellow |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | 10 in (25 cm) |
| Plant Width | 14 in (35 cm) |
| Sun Requirements | Part shade to full shade |
| Fragrant | No |
| Slug Resistant | No |
| Plant Timing | Spring planting (division) |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Crown just at soil level |
| Plant Spacing | 14 in (35 cm) |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
- 1 - 2.5" Plug
- Bright golden, cupped, corrugated foliage
- Compact mound (≈10″ H × 14″ W)
- Midsummer white-lavender blooms
| Specifications | Details |
|---|---|
| Foliage Colour | Bright golden yellow |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | 10 in (25 cm) |
| Plant Width | 14 in (35 cm) |
| Sun Requirements | Part shade to full shade |
| Fragrant | No |
| Slug Resistant | No |
| Plant Timing | Spring planting (division) |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Crown just at soil level |
| Plant Spacing | 14 in (35 cm) |
























