✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
$3.31
Original: $9.46
-65%Hosta - Golden Meadows, 1 Pack—
$9.46
$3.31The Story
- 1 Bare Root
- Golden-centered foliage with green border
- Slug resistant thick leaves
- Near-white bell flowers in summer
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Creamy yellow centre, dark green‑blue margins |
| Hardiness Zone | 3 - 8 |
| Plant Height | 13–18 in (≈ 33–46 cm) |
| Plant Width | 36–48 in (≈ 90–120 cm) |
| Sun Requirements | Mostly shade to partial sun |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No (slug resistant) |
| Plant Timing | Plant in spring or fall |
| Bloom Timing | June - August |
| Plant Depth | Crown level; shallow planting |
| Plant Spacing | ~36–48 in (≈ 90–120 cm) apart |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
- 1 Bare Root
- Golden-centered foliage with green border
- Slug resistant thick leaves
- Near-white bell flowers in summer
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Creamy yellow centre, dark green‑blue margins |
| Hardiness Zone | 3 - 8 |
| Plant Height | 13–18 in (≈ 33–46 cm) |
| Plant Width | 36–48 in (≈ 90–120 cm) |
| Sun Requirements | Mostly shade to partial sun |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No (slug resistant) |
| Plant Timing | Plant in spring or fall |
| Bloom Timing | June - August |
| Plant Depth | Crown level; shallow planting |
| Plant Spacing | ~36–48 in (≈ 90–120 cm) apart |
























