✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
$1.53
Original: $4.36
-65%Hosta - Fragrant Bouquet, 1 Pack—
$4.36
$1.53The Story
- 1 Bare Root
- Apple-green leaves with creamy-white wide margins
- Intensely fragrant pale lavender-white blooms
- Large, cascading mound sun-tolerant for a Hosta
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Apple green foliage with wide creamy-white margins |
| Hardiness Zone | 3 – 9 |
| Plant Height | ~15–20 in (38–50 cm) |
| Plant Width | ~32–36 in (80–90 cm) |
| Sun Requirements | Part shade; tolerates morning or dappled sun if moist |
| Fragrant | Yes (strongly scented flowers) |
| Deer Resistant | No (slug resistant) |
| Plant Timing | Plant in spring or early fall |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Crown level with soil |
| Plant Spacing | ~30–36 in (75–90 cm) |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
- 1 Bare Root
- Apple-green leaves with creamy-white wide margins
- Intensely fragrant pale lavender-white blooms
- Large, cascading mound sun-tolerant for a Hosta
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Apple green foliage with wide creamy-white margins |
| Hardiness Zone | 3 – 9 |
| Plant Height | ~15–20 in (38–50 cm) |
| Plant Width | ~32–36 in (80–90 cm) |
| Sun Requirements | Part shade; tolerates morning or dappled sun if moist |
| Fragrant | Yes (strongly scented flowers) |
| Deer Resistant | No (slug resistant) |
| Plant Timing | Plant in spring or early fall |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Crown level with soil |
| Plant Spacing | ~30–36 in (75–90 cm) |
























