✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
$12.37
Heuchera - Plum Pudding, 1 Pack—
$12.37
The Story
- 1 Bare Root
- Plum-purple foliage
- Creamy-white bell flowers
- Heat & deer-resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Plum-purple leaves, white blooms |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | 8–26″ (20–65 cm) |
| Plant Width | 12–24″ (30–60 cm) |
| Sun Requirements | Part shade; tolerates sun with moisture |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Perennial |
| Bloom Timing | June - August |
| Plant Depth | 1" (2.5 cm) |
| Plant Spacing | 18–24″ (45–60 cm) |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
- 1 Bare Root
- Plum-purple foliage
- Creamy-white bell flowers
- Heat & deer-resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Plum-purple leaves, white blooms |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | 8–26″ (20–65 cm) |
| Plant Width | 12–24″ (30–60 cm) |
| Sun Requirements | Part shade; tolerates sun with moisture |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Perennial |
| Bloom Timing | June - August |
| Plant Depth | 1" (2.5 cm) |
| Plant Spacing | 18–24″ (45–60 cm) |
























