✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
$12.37
Heuchera - Peach Flambe, 1 Pack—
$12.37
The Story
- 1 - Bareroot
- Glowing peach-red foliage
- Creamy-white bell flowers
- Heat, drought & deer-resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Peach‑red foliage, creamy‑white blooms |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | 7–16″ (18–40 cm) |
| Plant Width | 14″ (35 cm) |
| Sun Requirements | Part shade to shade; tolerates sun with moisture |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Perennial |
| Bloom Timing | May - June |
| Plant Depth | 1" (2.5 cm) |
| Plant Spacing | 12–14″ (30–35 cm) |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
- 1 - Bareroot
- Glowing peach-red foliage
- Creamy-white bell flowers
- Heat, drought & deer-resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Peach‑red foliage, creamy‑white blooms |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | 7–16″ (18–40 cm) |
| Plant Width | 14″ (35 cm) |
| Sun Requirements | Part shade to shade; tolerates sun with moisture |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Perennial |
| Bloom Timing | May - June |
| Plant Depth | 1" (2.5 cm) |
| Plant Spacing | 12–14″ (30–35 cm) |
























