- 1 Bare Root
- Golden-yellow blooms
- Striking variegated foliage
- Compact & low-maintenance
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Golden-yellow flowers; green leaves with creamy-yellow/white margins |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | 14–18 in (35–45 cm) |
| Plant Width | ~24 in (60 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to partial shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | Mid to late summer |
| Bloom Timing | June - September |
| Plant Depth | Crown at soil level; rhizomes shallow |
| Plant Spacing | 18–24 in (45–60 cm) |

























