- 1 Bare Root
- Bicolour orange & yellow blooms
- Mid-late summer flowering
- Hardy & wildlife-attractive
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Reddish-orange inner, yellow outer petals, pale ribs |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | 24–32 in (60–80 cm) |
| Plant Width | 16–24 in (40–60 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Rabbit tolerant |
| Plant Timing | Mid‑ to late summer bloom |
| Bloom Timing | July - September |
| Plant Depth | Crown ~½–1″ below soil |
| Plant Spacing | 18–24 in (45–60 cm) |


























