Original: $8.73
-65%$8.73
$3.06The Story
GOURMET SEED POTAOES - ALASKA BLOOM
Add distinction to your garden and plate with the gourmet variety “Alaska Bloom”. This cultivar features smooth yellow skin dotted with delicate pink‑eyes and creamy white flesh that delivers a subtly sweet, low‑starch flavour.
- 500g
- Unique varieties that are ideal for gourmet dishes and unique salads
- Excellent varieties for the home gardener and grower
- Yellow skin with pink eyes & white flesh
- Creamy taste
| Colour | Yellow skin with pink eyes & white flesh |
| Height | 30" |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Timing | March - April |
| Harvest | Late Summer |
| Plant Depth | 4" |
| Spacing | 12" |
| Yield | Very High |
| Size | Medium |
Description
GOURMET SEED POTAOES - ALASKA BLOOM
Add distinction to your garden and plate with the gourmet variety “Alaska Bloom”. This cultivar features smooth yellow skin dotted with delicate pink‑eyes and creamy white flesh that delivers a subtly sweet, low‑starch flavour.
- 500g
- Unique varieties that are ideal for gourmet dishes and unique salads
- Excellent varieties for the home gardener and grower
- Yellow skin with pink eyes & white flesh
- Creamy taste
| Colour | Yellow skin with pink eyes & white flesh |
| Height | 30" |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Timing | March - April |
| Harvest | Late Summer |
| Plant Depth | 4" |
| Spacing | 12" |
| Yield | Very High |
| Size | Medium |
























