- 1 Bare Root
- 5" pink-maroon blooms with purple eye
- Reblooming midsummer to early fall
- Pollinator-friendly & low maintenance
✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
$14.55
Daylily - Vegas Jackpot, 1 Pack—
$14.55
The Story
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Pink‑maroon petals with dark maroon-purple eye and ruffled edge |
| Hardiness Zone | 3 – 9 |
| Plant Height | ~61 cm (24″) |
| Plant Width | ~61 cm (24″) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Rabbit Resistant |
| Plant Timing | Spring or fall planting (bare-root or fan) |
| Bloom Timing | June - September |
| Plant Depth | Crown at soil level, roots below soil |
| Plant Spacing | ~50–60 cm (20–24″) per fan |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
- 1 Bare Root
- 5" pink-maroon blooms with purple eye
- Reblooming midsummer to early fall
- Pollinator-friendly & low maintenance
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Pink‑maroon petals with dark maroon-purple eye and ruffled edge |
| Hardiness Zone | 3 – 9 |
| Plant Height | ~61 cm (24″) |
| Plant Width | ~61 cm (24″) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Rabbit Resistant |
| Plant Timing | Spring or fall planting (bare-root or fan) |
| Bloom Timing | June - September |
| Plant Depth | Crown at soil level, roots below soil |
| Plant Spacing | ~50–60 cm (20–24″) per fan |
























