- 1 Bare Root
- Creamy yellow with burgundy eye
- Reblooming midsummer & late season
- Pollinator-friendly & drought hardy
✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
$5.82
Daylily - Tiger Blood, 1 Pack—
$5.82
The Story
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Creamy-yellow with large burgundy-red eye and ruffled edge |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~70 cm (27″) |
| Plant Width | ~70 cm (27″) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Rabbit resistant |
| Plant Timing | Spring planting (bare root/premier root) |
| Bloom Timing | June - September |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | ~70 cm (27″) |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
- 1 Bare Root
- Creamy yellow with burgundy eye
- Reblooming midsummer & late season
- Pollinator-friendly & drought hardy
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Creamy-yellow with large burgundy-red eye and ruffled edge |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~70 cm (27″) |
| Plant Width | ~70 cm (27″) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Rabbit resistant |
| Plant Timing | Spring planting (bare root/premier root) |
| Bloom Timing | June - September |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | ~70 cm (27″) |
























