- 1 Bare Root
- Wine-purple blooms with yellow throat
- Blooms June - August (mid-summer)
- Pollinator & salt tolerant, rabbit resistant
✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
$5.82
Daylily - Summer Wine, 1 Pack—
$5.82
The Story
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Deep wine-purple, yellow-green throat |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | 18–24 in (45–60 cm) |
| Plant Width | 18–24 in (45–60 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Rabbit resistant |
| Plant Timing | Spring or fall planting |
| Bloom Timing | June - August |
| Plant Depth | Crown at soil level (bare root) |
| Plant Spacing | 18–24 in (45–60 cm) |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
- 1 Bare Root
- Wine-purple blooms with yellow throat
- Blooms June - August (mid-summer)
- Pollinator & salt tolerant, rabbit resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Deep wine-purple, yellow-green throat |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | 18–24 in (45–60 cm) |
| Plant Width | 18–24 in (45–60 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Rabbit resistant |
| Plant Timing | Spring or fall planting |
| Bloom Timing | June - August |
| Plant Depth | Crown at soil level (bare root) |
| Plant Spacing | 18–24 in (45–60 cm) |
























