- 1 Bare Root
- Coral-pink blooms with red picotee
- Reblooming early summer-fall
- Pollinator-attracting & rabbit resistant
✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
$6.54
Daylily - Strawberry Candy, 1 Pack—
$6.54
The Story
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Coral‑pink with raspberry‑red picotee & yellow‑green throat |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | 60–66 cm (24–26″) |
| Plant Width | ~50 cm (20″) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Rabbit resistant |
| Plant Timing | Spring or fall planting |
| Bloom Timing | June - September |
| Plant Depth | Crown at soil level (bare root or root crown) |
| Plant Spacing | 50–60 cm (20–24″) |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
- 1 Bare Root
- Coral-pink blooms with red picotee
- Reblooming early summer-fall
- Pollinator-attracting & rabbit resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Coral‑pink with raspberry‑red picotee & yellow‑green throat |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | 60–66 cm (24–26″) |
| Plant Width | ~50 cm (20″) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Rabbit resistant |
| Plant Timing | Spring or fall planting |
| Bloom Timing | June - September |
| Plant Depth | Crown at soil level (bare root or root crown) |
| Plant Spacing | 50–60 cm (20–24″) |
























