- 1 Bare Root
- Coral-tangerine blooms, 14cm across
- Reblooming: midsummer & late season
- Fragrant & pollinator-friendly
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Coral‑tangerine with red‑coral band, yellow‑green throat |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | 75 cm (30″) |
| Plant Width | 45–60 cm (18–24″) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | Rabbit resistant |
| Plant Timing | Spring or fall planting |
| Bloom Timing | June - August |
| Plant Depth | Crown at soil level (bare root) |
| Plant Spacing | 45–60 cm (18–24″) |

























