- 1 Bare Root
- Reblooming - early summer to frost
- Slight fragrance
- Rabbit tolerant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Wine‑red with yellow throat |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | 16 – 20 in (40 – 50 cm) |
| Plant Width | 12 – 24 in (30 – 60 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | Rabbit Only |
| Plant Timing | Early spring planting or fall |
| Bloom Timing | May - September |
| Plant Depth | Crown at soil level (bare root) |
| Plant Spacing | 14 – 20 in (35 – 50 cm) |

























