- 1 Bare Root
- Rose-pink fragrant blooms
- Reblooming early summer to frost
- Salt & rabbit tolerant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Rose‑pink with deep rose eyezone, yellow throat |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | 12–14″ (30–35 cm) |
| Plant Width | 18–24″ (45–60 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to partial shade |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | Rabbit resistant |
| Plant Timing | Spring or fall planting |
| Bloom Timing | May - June |
| Plant Depth | 1″ (2.5 cm) standard daylily depth |
| Plant Spacing | 18–24″ (45–60 cm) |


























