- 1 Bare Root
- 6" Orange blooms with burnt eye
- Extended 16hr flower display
- Salt & juglone-tolerant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Bittersweet orange petals, darker burnt-orange eye, yellow‑orange throat |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | 36″ (90 cm) |
| Plant Width | 18–24″ (45–60 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Rabbit resistant |
| Plant Timing | Spring or fall planting |
| Bloom Timing | June - September |
| Plant Depth | 1″ (2.5 cm) |
| Plant Spacing | 18–24″ (45–60 cm) |


























