- 1 Bare Root
- Continuous cherry-red blooms
- Salt & rabbit resistant
- Pollinator magnet (bees, butterflies, hummingbirds)
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Cherry-red with yellow halo & green throat |
| Hardiness Zone | 4 – 9 |
| Plant Height | 24–28″ (61–71 cm) |
| Plant Width | 18–24″ (46–61 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Rabbit resistant |
| Plant Timing | Spring or fall planting |
| Bloom Timing | June - September |
| Plant Depth | 1–2″ (2.5–5 cm) standard |
| Plant Spacing | 18–24″ (45–60 cm) |

























