- 1 Bare Root
- Elegant 6" creamy-white blooms
- Reblooming mid-summer & later
- Evergreen, drought-tolerant & rabbit-resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Creamy white petals with soft lime-green throat |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | 25–28 in (60–70 cm) (scape height) |
| Plant Width | 20–24 in (50–60 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | Rabbit-resistant |
| Plant Timing | Early–mid summer; often reblooms later |
| Bloom Timing | July - September |
| Plant Depth | Plant crown ~1″ below soil surface |
| Plant Spacing | 20–24 in (50–60 cm) |

























