- 1 Bare Root
- Fragrant lemon-yellow blooms
- 5" extended 16-hr flower
- Tall 36-40" scapes & reblooming
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Canary yellow with slight crimping |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | ~18 in (45 cm) |
| Plant Width | 18–24 in (45–60 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | Rabbit resistant |
| Plant Timing | Early summer; reblooms throughout season |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Crown at soil level; bare-root planting recommended |
| Plant Spacing | 18–24 in (45–60 cm) |


























