- 1 Bare Root
- Pale-pink 6" blooms with blue-purple band & eye
- Reblooming early to late season
- Evergreen & wildlife-friendly
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Pale‑pink petals with blue‑purple edge and eye, yellow throat |
| Hardiness Zone | 5 - 9 |
| Plant Height | ~24 in (60 cm) |
| Plant Width | 18–24 in (45–60 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Rabbit-resistant |
| Plant Timing | Early to mid-summer; reblooms late summer to early fall |
| Bloom Timing | July - September |
| Plant Depth | Crown ~1″ (2.5 cm) below soil surface |
| Plant Spacing | 18–24 in (45–60 cm) |

























