- 1 Bare Root
- Award-winning white blooms
- Semi-evergreen & compact habit
- Heat, drought & rabbit tolerrant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Ivory-white with yellow-green throat |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | 26–30 in (65–75 cm) |
| Plant Width | 18–24 in (45–60 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Rabbit resistant |
| Plant Timing | Early to mid-summer blooms |
| Bloom Timing | June - August |
| Plant Depth | Crown planted 1″ (2.5 cm) below soil |
| Plant Spacing | 18–24 in (45–60 cm) |

























