- 1 Bare Root
- Lavender-blue 6" blooms
- Reblooming profusely
- Tough & wildlife-attractive
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Lavender‑blue with yellow‑green throat and white midrib |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~24 in (60 cm) |
| Plant Width | 18–24 in (45–60 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Rabbit resistant |
| Plant Timing | Early to mid‑summer; reblooms late summer to early fall |
| Bloom Timing | June - September |
| Plant Depth | Crown ~1″ (2.5 cm) below soil surface |
| Plant Spacing | 18–24 in (45–60 cm) |

























