- 1 Bare Root
- Double, ruffled blooms
- Fragrant & night-blooming
- Reblooming mid-seaseon
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Rich burgundy‑red double blooms |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~18 in (45 cm) |
| Plant Width | 18–24 in (45–60 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | Rabbit resistant |
| Plant Timing | Mid‑summer; reblooms late summer to early autumn |
| Bloom Timing | July - September |
| Plant Depth | Crown ~1″ (2.5 cm) below soil surface |
| Plant Spacing | 18–24 in (45–60 cm) |

























