- 1 Bare Root
- Lavender-pink with purple eye
- Reblooming & prolific bloomer
- Rabbit-resistant & wildlife-friendly
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Lavender-pink petals, dark-purple eye, green throat |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | ~24 in (60 cm) |
| Plant Width | 18–24 in (45–60 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No (rabbit resistant) |
| Plant Timing | Early to mid-summer; reblooms late summer–early fall |
| Bloom Timing | June - August |
| Plant Depth | Crown at soil level (~1″ below) when planting bare root |
| Plant Spacing | 18–24 in (45–60 cm) |

























