- 1 Bare Root
- Intense scarlet blooms
- Gold-green throat & ruffled edges
- Heat, drought & rabbit resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Scarlet-red with white midribs & green throat |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | ~30 in (75 cm) |
| Plant Width | 18–24 in (45–60 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No - Rabbit-resistant |
| Plant Timing | Midsummer (~late July bloom) |
| Bloom Timing | June - August |
| Plant Depth | Crown ~1″ (2.5 cm) below soil surface |
| Plant Spacing | 18–24 in (45–60 cm) |

























