- 1 Bare Root
- Fragrant blush-pink blooms
- Heat, drought & clay tolerant
- Semi-evergreen & pollinator friendly
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Orchid‑pink with yellow‑green throat |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | 30–36 in (75–90 cm) |
| Plant Width | 24–30 in (60–75 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | No (rabbit resistant) |
| Plant Timing | Mid to late summer |
| Bloom Timing | June - August |
| Plant Depth | Crown ~1″ (2.5 cm) below soil |
| Plant Spacing | 24–30 in (60–75 cm) |

























