- 1 Bare Root
- Light-purple w/deep eye
- Reblooming mid-to-late season
- Rabbit-resistant & pollinator friendly
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Light purple petals, blue-purple eye, yellow-green throat |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | ~25 in (65 cm) |
| Plant Width | ~20 in (50 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | Mid-summer; reblooms late summer to early fall |
| Bloom Timing | July - September |
| Plant Depth | Crown at soil level; roots just below surface |
| Plant Spacing | 12–24 in (30–60 cm) |

























