- 1 Bare Root
- Canary-yellow with deep red throat
- Fragrant heavy bloomer
- Drought & heat tolerant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Canary yellow with deep maroon/purple‑red throat |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | 32–36 in (80–90 cm) |
| Plant Width | 24–30 in (60–75 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | Early to mid‑summer; may rebloom later |
| Bloom Timing | July - September |
| Plant Depth | Not specified |
| Plant Spacing | 24–30 in (60–75 cm) |

























