- 1 Bare Root
- Deep burgundy-black blooms
- Green-throated & ruffled
- Reblooming & butterfly-friendly
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Burgundy‑black with green throat |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | 22–24 in (55–60 cm) |
| Plant Width | 22–24 in (55–60 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | Mid‑season; reblooms later |
| Bloom Timing | June - July |
| Plant Depth | Plant crown at soil level (standard root planting) |
| Plant Spacing | 22–26 in (56–66 cm) |

























