- 1 Bare Root
- Fragrant lemon-yellow blooms
- Reblooming & early-flowering
- Heat - drought - rabbit tolerant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Canary yellow, yellow–green throat |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | 16–18 in (40–45 cm) |
| Plant Width | 18–24 in (45–60 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | Rabbit resistant (deer not specified) |
| Plant Timing | Late spring; reblooms through fall |
| Bloom Timing | June - September |
| Plant Depth | Plant crown ~1″ below soil surface |
| Plant Spacing | 18–24 in (45–60 cm) |
























