- 1 Bare Root
- Deep purple blooms
- Lime‑green throat
- Sunfast & reblooming
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Deep purple, lime-green throat |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | ~33 in (85 cm) |
| Plant Width | 18–24 in (45–60 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | Mid‑summer, reblooms later |
| Bloom Timing | June - August |
| Plant Depth | Standard root depth (top even with soil) |
| Plant Spacing | 18–24 in (45–60 cm) |
























